Paczuszka dla Maluszka trwa. Dziękujemy!

Stale zbieramy paki, paczki, paczuszki zostawiane przez Was pod choinkami w Waszych parafiach. Na bieżąco przekazujemy je do Domu Matki i Dziecka w Supraślu, gdzie od razu trafiają do podopiecznych sióstr nazaretanek. Z Waszej pomocy korzystają też inne potrzebujące mamy ze swoimi maluchami. Dziękujemy!

Paczuszka dla Maluszka trwa!

Akcja Paczuszka dla Maluszka trwa od Bożego Narodzenia do święta Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego. Choinki z naszymi bombkami znajdziecie w 15 białostockich parafiach, a nawet w Supraślu.

Dary możecie przynosić do parafii:

 • Ducha Świętego
 • MB Fatimskiej
 • MB Różańcowej
 • Miłosierdzia Bożego
 • NMP Królowej Rodzin
 • NMP Matki Kościoła
 • NMP z Guadalupe
 • św. Andrzeja Boboli
 • św. Jadwigi Królowej
 • św. Karola Boromeusza
 • św. Rafała Kalinowskiego
 • św. Stanisława B.M.
 • Świętej Rodziny
 • Zmartwychwstania Pańskiego
 • Imienia Maryi i św. Stanisława B.M. (Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej)
 • Świętej Trójcy w Supraślu

Możecie też wesprzeć naszą akcję poprzez przelew na konto internetowe. Dzięki zebranym środkom będziemy mogli wesprzeć naszych podopiecznych przygotowując paczkę lub organizując inną potrzebną pomoc.
Numer konta:
64 1240 5211 1111 0010 8638 0527
Bank Pekao S.A.
Tytuł: Darowizna Paczuszka dla Maluszka

📣 Jest decyzja Watykanu o beatyfikacji Rodziny Ulmów – Sprawiedliwych z Markowej

Fot. ze zbiorów zastępcy prezesa #IPN dr Mateusza Szpytmy.

“Bohaterska rodzina Ulmów, która została zamordowana przez Niemców za pomoc i ukrywanie Żydów ma zostać beatyfikowana! Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeńskie.
Ogromnie cieszy ta informacja!
Wśród beatyfikowanych będzie też nienarodzone dziecko Wiktorii i Józefa. To unikatowe wydarzenie w historii Kościoła, które stanowi piękne przesłanie dla świata, pokazując prawdę o świętości życia już od samego momentu poczęcia.”

Wiktoria Ulma z dziećmi. Od lewej: Władzio, Stasia, trzymająca na rękach Marysię, Franuś (na baranku), Basia i Antoś. (jesień 1943) / źródło: IPN

“Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Ulmów i upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do jego opublikowania.

 🔷 Ulmowie byli niezwykłą chłopską rodziną. Józef Ulma, rocznik 1900, był człowiekiem aktywnym i ciekawym świata, cieszył się na wsi autorytetem. W wieku 29 lat rozpoczął naukę w szkole rolniczej w Pilźnie, którą ukończył z wyróżnieniem. Propagował ogrodnictwo i uprawę warzyw, m.in. jako pierwszy w Markowej stworzył szkółkę drzew owocowych. Zajmował się pszczelarstwem i hodowlą jedwabników. Był bibliotekarzem w Kole Młodzieży Katolickiej oraz aktywnym członkiem „Wici”. Jego największą pasją była fotografia. W wieku 35 lat poślubił młodszą o 12 lat Wiktorię Niemczak. Małżonkowie doczekali się sześciorga dzieci. W momencie śmierci oczekiwali siódmego potomka.

 🔷 Żydzi znaleźli się u Ulmów w drugiej połowie 1942 roku. Było ich ośmioro, handlarz bydłem Saul Goldman (Szall) z Łańcuta z czterema dorosłymi synami: Baruchem, Mechelem, Joachimem i Mojżeszem oraz bliscy sąsiedzi – siostry Gołda Grünfeld i Lea Didner z małą córką Reszlą. Ulma już wcześniej pomagał Żydom, innej rodzinie pomógł wybudować w lesie kryjówkę. Był też świadomy niebezpieczeństwa, na własne oczy widział jak na sąsiedniej parceli Niemcy rozstrzelali kilkudziesięciu Żydów. Znał też niemieckie przepisy, które za pomoc Żydom karały śmiercią całą rodzinę.

 🔷 Ulmów zdradził najprawdopodobniej policjant, który wcześniej ukrywał Szallów, ale gdy wyciągnął od nich pieniądze, wyrzucił ich. Wiedział, że są u Ulmów. Był w grupie dokonującej mordu. Polskie podziemie wykonało na nim wyrok śmierci. Przed świtem 24 marca 1944 roku Niemcy, wraz ze ściągniętymi na tę okazję granatowymi policjantami i woźnicami, dotarli do położonych na uboczu wsi Markowej zabudowań rodziny Ulmów. Dzięki donosowi wiedzieli, że ukrywają się tu Żydzi. Zginęli wszyscy, Ulmowie i ukrywani przez nich Żydzi, 17 osób – dorosłych i dzieci, w tym jedno w łonie matki.Niemcy zrabowali i wywieźli dobytek Ulmów i znalezione przy Żydach resztki kosztowności. Polakom kazali pochować zabitych.

 🔷 Mimo tego, co stało się u Ulmów, dwadzieścioro jeden ukrywanych w Markowej Żydów doczekało końca okupacji niemieckiej. Polacy, którzy ich przechowywali, także Ulmowie, zostali wyróżnieni tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Większość morderców rodzin Ulmów, Goldmanów i Szallów nie została osądzona.”

 📷 Fot. ze zbiorów zastępcy prezesa #IPN dr Mateusza Szpytmy.

 🔍 Zobacz materiały #IPN na temat rodziny Ulmów: https://ipn.gov.pl/pl/rodzina-ulmow

 🔍 Wystawa o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej: https://bit.ly/3BAUOuY

#każdeżyciejestcudem #cudżycia #beatyfikacja #rodzinaulmów #heroizm  #IIwojna #franciszek #nienarodzonedziecko #nienarodzonedzieci #kościół  #świętość  #życiejestświęte

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej, Grupa Proelio

Paczuszka dla maluszka – ostatnie transporty darów

Drodzy!

Spieszymy z uzupełnieniem informacji o ostatnich transportach Waszych darów do Domu Matki i Dziecka w Supraślu. Wszystko trafiło już do mam i ich pociech.

Każdego roku tajemniczy darczyńca wykonuje dla naszych podopiecznych przepiękne czapeczki i tak samo było w ostatnie Boże Narodzenie. Wszystkie śliczne ubranka starannie posegregowaliśmy, a dzięki Wam każde dziecko otrzymało swojego pluszaka do przytulania. Przez nasze ręce przekazaliście mamom również piękny komplet naczyń. Otrzymaliśmy też dary pieniężne, które przeznaczamy na cele specjalne np. leczenie stomatologiczne mam.

Paczka za paczką!

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, dzięki hojności naszych darczyńców, zrealizowaliśmy kilka transportów darów do Domu matki i dziecka “Nazaret” w Supraślu.

Każda kolejna przygotowana przez Was paczka zachwyca nas bardziej od poprzedniej, a gdy już myślimy, że przekazaliście naszym podopiecznym wszystko, co najlepsze, pod choinkami znajdujemy następne wspaniałe prezenty, które ucieszą szkraby i ich mamy!

Starannie wybrane i pięknie zapakowane paczki i paczuszki odzwierciedlają Wasze szeroko otwarte serca na tych najmniejszych spośród nas i są cudownym zapewnieniem o tym, że mają na kogo liczyć!

Dziękujemy i nadal liczymy na Wasze wsparcie!