Bohaterka obrony życia – św. Joanna Beretta Molla


fot. José Luiz Bernardes Ribeiro

„Jeśli trzeba będzie wybierać między mną a dzieckiem – żadnych wahań. Żądam, abyście wybrali dziecko”. 

28 kwietnia Kościół wspomina św. Joannę Berettę Molę. Piękna kobieta, włoska lekarka, pełna ciepła i miłości do męża, dzieci i pacjentów w wieku 39 lat oddała swoje życie dla nowo narodzonego dziecka. 16 maja 2004 r. Joanna Beretta-Molla została kanonizowana w Rzymie przez papieża Jana Pawła II .

Gianna Beretta Molla, wzorowa studentka, dziewczyna zaangażowana w społeczność Kościoła, jako żona i matka była szczęśliwa, iż była w stanie dać swoje życie w ofierze, tak, że istota, która rozwijała się w jej łonie jest tu dziś z nami! Ona, jako lekarka, doskonale zdawała sobie sprawę z tego, co stało za jej decyzją, potwierdzając w ten sposób heroiczny charakter jej cnót.” 

— Homilia wygłoszona w czasie uroczystości beatyfikacyjnych, 24 kwietnia 1994 roku w Watykanie, tł. ŁK 

św. Joanna w dniu swojego ślubu z Pietro, 24 września 1955

“Joanna była prostą, ale nade wszystko znaczącą posłanniczką Bożej miłości. W liście do przyszłego męża, na kilka dni przed ich ślubem, napisała: “Miłość jest najpiękniejszym uczuciem, w jakie Pan wyposażył duszę kobiety i mężczyzny”. 

Postępując za przykładem Chrystusa, który “umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował” (J 13, 1), ta święta matka rodziny pozostała heroicznie wierna przyrzeczeniom złożonym w dniu zawarcia sakramentu małżeństwa. Ekstremalne poświęcenie, z jakim oddała swoje życie świadczy o tym, że tylko ten, który poświęca się całkowicie Bogu, jest w stanie oddać się w pełni za innych i wypełnić swoje i ich człowieczeństwo. 

Poprzez świadectwo Gianny Beretty Molli, niech nasza epoka odkryje czystość, cnotliwość i owocne piękno miłości małżeńskiej, przeżywanej jako odpowiedź na Boże wezwanie!” 

— Homilia podczas kanonizacji, 16 maja 2004 roku w Watykanie, tł. ŁK 

Dziś bezkarnie trwa największe ludobójstwo w historii ludzkości – aborcja, dzięki której morduje się miliony bezbronnych dzieci. Każdego roku w łonach matek przeprowadza się około 56 milionów aborcji.  

Joanna jest świętą dla naszych czasów oraz wzorem. Budujące świadectwo Jej życia wskazuje kierunek. Prośmy o wstawiennictwo świętej Joanny Berertty Molli dla matek, ojców i tych wszystkich, w których rękach jest życie każdego nienarodzonego dziecka. 

fot. fb/ Święta Joanna Beretta Molla

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *