Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego 21 marca zakładamy kolorowe skarpetki nie do pary?

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: “Leave no one behind” czyli ” Nie zostawiaj nikogo w tyle”.
Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Data nie została wybrana przypadkowo. Osoby z zespołem Downa w 21 parze chromosomów zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.

21.03 = 3 chromosomy 21.

Głównym celem obchodów święta jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat trisomii 21 oraz propagowanie praw osób z Zespołem Downa, a także budowanie tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.
W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek, najlepiej nie do pary w różnych, wesołych kolorach!
Skarpetki mają przypominać nam o fakcie, że różni nas tak niewiele – jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – jak nasza skarpetka.
Tym drobnym gestem solidaryzujemy się z osobami z Zespołem Downa oraz ich rodzinami oraz zwracamy uwagę na problemy, z którymi się zmagają na co dzień, jak poczucie odrębności i niedopasowania do reszty społeczeństwa.
Przyłącz się do nas! Będzie kolorowo i wesoło!

21 marca 2019 załóż kolorowe niepasujące skarpetki do szkoły, przedszkola, pracy!
Zrób zdjęcie i opublikuj na Facebooku, Twitterze lub Instagramie z hasztagiem #WorldDownSyndromeDay, #LotsOfSocks, #WDSD19.

Warto śledzić na bieżąco, co dzieje się 21 marca – informacje podawane są zarówno na oficjalnej stronie Światowego Dnia Zespołu Downa, jak i w mediach społecznościowych.

Strona Światowego Dnia Zespołu Downa
http://www.worlddownsyndromeday.org

Twitter ŚDZD
twitter.com/WorldDSDay

Kanał YouTube ŚDZD
http://www.youtube.com/DSiWDSD

Profil ŚDZD na Facebooku
www.facebook.com/World-Down-Syndrome-Day

Fotorelacja naszych wolontariuszy 🙂

Przyłącz się do konwersacji

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *